„CS Natura Tour” sp. z o.o. – jesteśmy firmą, która od ponad 20 lat świadczy kompleksowe usługi szkoleniowo – turystyczne. Jako pierwsi w Polsce zakupiliśmy profesjonalny symulator pojazdu trakcyjnego – symulator lokomotywy pasażerskiej serii EP09, który wykorzystywany był do celów szkoleniowych.

Konstrukcja symulatora została opracowana i wybudowana w latach 90tych. Był to pierwszy w kraju symulator, którego wnętrze w pełni odwzorowywało rzeczywistą kabinę lokomotywy pasażerskiej. Zastosowano w nim oryginalne elementy kabiny i jej wyposażenia oraz nowatorski, jak na ówczesne czasy, system projekcji obrazu. Dla urealnienia realizowanego szkolenia, symulator został wyposażony w platformę ruchu, która umożliwiała odwzorowanie rzeczywistych odczuć maszynisty podczas prowadzenia pociągu.

Symulator był wykorzystywany przez kilkanaście lat. Postęp technologiczny i nowe rozwiązania w zakresie projekcji obrazu były impulsem do zakupu symulatorów nowej generacji, co nastąpiło w 2018 r. Od tego czasu symulator EP09 ustąpił miejsca nowoczesnemu ET22 – wyposażonemu w oprogramowanie odzwierciedlające polską infrastrukturę kolejową, w pełni wyposażoną w urządzenia i sygnalizację kolejową, w tym Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS).

EP09 - wnętrze, nasza historia